
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 85 mV |
| Min Input Voltage | 900 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Load Regulation | -1 mV |
| Line Regulation | 0.21 mV |
Stock: 331
Distributors
pcbx
Unit Price$2.85305
Ext.Price$2.85305
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.85305 | $2.85305 |
| 10 | $2.16925 | $21.69250 |
| 25 | $1.99748 | $49.93700 |
| 50 | $1.90075 | $95.03750 |
| 100 | $1.80870 | $180.87000 |
| 300 | $1.73505 | $520.51500 |
| 500 | $1.66440 | $832.20000 |
